Neskladujte uhlí, zkuste kotel na plyn

Jedním z ekologických a úsporných zdrojů tepla, na který lze získat podporu v rámci druhé vlny kotlíkových dotací, je plynový kondenzační kotel. Proč vyměnit starý kotel na tuhá paliva právě za něj?


Majiteli kondenzačního kotle na plyn odpadne nakupování a skládání uhlí, pravidelné přikládání, vynášení a ukládání popela. Nemusí také řešit, kde palivo skladovat.
Provoz plynového kondenzačního kotle je čistější, nevyžaduje zdaleka tolik námahy ani pozornosti a údržby. Samozřejmě, musíme mít k dispozici plynovou přípojku.


obr.2
Kondenzační kotel Condens 9000i M s vestavěným vrstveným zásobníkem představuje úsporné řešení vytápění a přípravy teplé vody v jednom kompaktním přístroji.
FOTO: Junkers (2x)


Dotace na nový kotel
Druhá vlna kotlíkových dotací běží v krajích naší republiky od září 2017. Žádat o ni může každý majitel rodinného domu s maximálně třemi bytovými jednotkami, který využívá kotel na pevná paliva s ručním přikládáním 1. nebo 2. emisní třídy.
Podmínky jednotlivých krajů na čerpání dotací se mohou lišit, proto je důležité sledovat informace z jednotlivých regionů, viz www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/kotlikove-dotace/kotlikove-dotace-2-vyzva/kontakty-na-kraje/.
Výše kotlíkové dotace na plynové kondenzační kotle činí 75 %, maximálně 95 000 Kč. Kombinace výměny kotle se zateplením a s dotací z programu Nová zelená úsporám zajistí žadateli 40 000 Kč navíc, dalších 7500 Kč mohou získat domácnosti v lokalitách, kde jsou v ovzduší překračovány limity škodlivých látek.


obr.3
Kotle Bosch Condens 9000i mají energeticky úsporné oběhové čerpadlo, splňují tak nové legislativní směrnice a nařízení EU týkající se prodeje zdrojů tepla pro vytápění a přípravu teplé vody.


Vysoká účinnost, nízká spotřeba
Nespornou výhodou plynového kondenzačního kotle je vysoká účinnost, která je zárukou nízké spotřeby plynu. Díky své flexibilitě pokryje jakoukoli spotřebu tepla bytu i rodinného domu.
Přístroje mají elegantní vzhled, závěsné verze jsou kompaktní, umístíme je v kuchyni nebo koupelně. Stacionární typy, které vypadají jako lednice, postavíme třeba do chodby. Opuštění technických místností oddělených od obytné části umožňuje takřka tichý provoz kotle a uzavřený systém nasávání vzduchu, spalování a odvodu spalin.


obr.4
Stacionární Logamax plus GB192iT s integrovaným zásobníkem slouží ke komfortní přípravě teplé vody. Jde o kompaktní řešení o výkonu 15 a 25 kW se zásobníkem teplé vody o objemu 150 nebo 210 litrů.


Plynové kondenzační kotle se hodí pro domácnosti s nízkoteplotními systémy, např. s podlahovým a stěnovým vytápěním. Můžeme je zapojit do solárního systému pro ohřev vody. Provoz regulujeme termostatem, umožňuje sestavení režimu vytápění. Systém kotle lze ovládat přes internet.
Ceny kondenzačních kotlů se liší podle typu a provozních parametrů, zda zajišťují průtokový ohřev teplé vody (TV) nebo je lze kombinovat s externími zásobníky TV atd. Za nástěnný nízkoteplotní kotel zaplatíme kolem 30 000 Kč a více, stacionární kondenzační kotel pro rodinný dům stojí až 80 000 Kč.

Výběr podle konkrétního řešení
Při volbě plynového kondenzačního kotle necháme odborníka vyhodnotit tepelné ztráty obytného objektu, doporučit výkonový rozsah kotle (minimální výkon kvůli frekvenci spínání), stupeň účinnosti, velikost zásobníku teplé užitkové vody, výkonovou řadu.
Kritérií k vyhodnocení je více, jejich posouzením se ale vyvarujeme chybného nákupu poddimenzovaného, nebo naopak zbytečně výkonného kotle pro dům či byt. Některé firmy a výrobci nabízejí tuto službu, včetně vyřízení celé dotace, na klíč.


obr.5
Cares Premium je plynový závěsný kondenzační kotel k vytápění a ohřevu teplé vody. Díky atraktivnímu vzhledu může být třeba i v kuchyni.
FOTO: Ariston

Samozřejmostí je dlouhá životnost produktu, obvykle kolem 15 let, při každoroční pravidelné kontrole.
Více zde

Rezervace schůzky s vystavovatelem

Rezervujte si nyní termín schůzky s vystavovatelem, který Vás zajímá. Stačí jen kliknout na "Rezervovat schůzku", vybrat požadovaného vystavovatele a datum s časem, kdy budete na výstavě. Pak už jen informaci o čem bude Vaše schůzka, aby se vystavovatel mohl dostatečně připravit na vaše konkrétní dotazy. Následně je rezervace potvrzena i e-mailem a Vy budete na stánku vystavovatele očekáváni a Vaše schůzka probehně v klidu, bez vyrušování, odbíhání a stresu. Neváhejte proto a rezervujte si schůzku včas!