Kvalita vítězí - Budoucnost patří certifikovaným peletám a kotlům s ekodesignem

Peletové kotle vítězí na celé čáře v čistotě i komfortu obsluhy mezi všemi zdroji na tuhá paliva. Pelet pro ně je také požehnaně – v roce 2017 jsme s výrobou domácích pelet vysoko překročili hranici 300 000 tun a produkce dál roste. V Česku se vyrábějí kotle, kamna i pelety nejen pro domácí, ale také pro západoevropské trhy, tedy ve vysoké kvalitě.

Počet kotlů a kamen na pelety roste v českých rodinných domech, chalupách i ubytovacích, restauračních a rekreačních zařízeních a ve firmách stále rychleji. V roce 2017 používalo peletové vytápění přes 27 tisíc domácností a podniků.

Výroba dřevních pelet patří v Česku ke stabilně se rozvíjejícím odvětvím. Zaprvé je bohatě obsloužena domácí poptávka, za druhé se daří orientace na západní trhy. Majitelé kotlů a kamen na pelety se rozhodně nemusí obávat nedostatku, pelet bude také v následujících letech násobně více, než kolik na domácím trhu spotřebujeme, přestože domácí poptávka roste.

1

2

Zatímco na Západě roste zájem o české pelety, někteří spotřebitelé na domácím trhu stále preferují dovoz nekvalitních pelet z Ukrajiny a dalších východních zemí, kde je možné palivo pořídit levněji. Za nízkou cenu se však platí nižší jakostí. Tyto pelety pak mají nižší výhřevnost a zpravidla obsahují velké množství popele a různých nedřevních příměsí, a proto se šetření v součtu nevyplatí - za sáček nekvalitních pelet sice zaplatíte méně, ale spotřebujete jich za topnou sezonu mnohem více. Je škoda, že čeští spotřebitelé nedokáží domácí pelety docenit stejně jako naši západní sousedé.

Certifikované pelety ovládají trh
Kulaté razítko ENplus získává přes 90 % dřevěných pelet, které se u nás vyrobí. Certifikát ENplus A1 označuje nejvyšší kvalitu dřevěných pelet, které mají vysokou výhřevnost, nízký obsah popele a snižují uživatelům náklady na topivo. Certifikace se vztahuje také na prodejce a kvalitu skladování a přepravy.

ENplus Logo A1 4c

Certifikace ENplus zaručuje kvalitu dřevních pelet tak, aby chránila všechny zúčastněné. Zákazník má zaručeno, že peleta vyhovuje mezinárodním normám a byla dodána odpovídajícím způsobem. Prodejci mají jistotu, že rozvážejí kvalitní pelety. Výrobce pelet může případným kontrolorům zpětně předložit vzorek výroby za kterékoliv zjišťované období. A výrobci kotlů a kamen se mohou bránit při reklamacích, kdy kotle nedosahují slibovaných parametrů nebo byly poničeny kvůli použití nekvalitních pelet.

Celosvětový certifikační systém ENplus se u nás objevil po roce 2010. Dnes se u nás vyrábějí vysoce kvalitní pelety v poměru 4:1 k těm necertifikovaným. Certifikací ENplus se může pochlubit dvacítka předních českých peletáren a obchodníků s palivy. Letos u nás přibyli další čtyři držitelé certifikace ENplus.

Certifikaci získají pouze výrobci a obchodníci, kteří pravidelně podstupují testování vzorků a kontrolu v celém dodavatelském řetězci u nezávislé certifikační společnosti. Nejvyšším standardem jsou certifikované pelety třídy ENplus A1, které umí bez problémů spálit 100 % všech peletových kotlů i kamen. Jsou to dřevěné pelety bez kůry a jiných příměsí vyráběné z čistých pilin.

Základní parametry ENplus certifikovaných pelet třídy A1 jsou:
● Výhřevnost: min. 16,5 MJ/kg
● Vlhkost: max. 10 %
● Obsahu popele: max. 0,7 %
● Mechanická odolnost: min. 98 %
● Sypná hmotnost: min. 600 kg/m3
● Průměr: 6 nebo 8 mm


Kvalitní kotel vyberte podle emisní třídy a ekodesignu
S výběrem peletových kotlů je to podobné jako s auty, jednoduchá kuchařka neexistuje. Vybíráme si podle ceny, rozměrů a parametrů, designu nebo na doporučení odborníka. V rozhodování nám ale může významně pomoci domácí legislativa, která jasně určuje, které kotle se prodávat nesmí, které se stahují z trhu, a které naopak mají zelenou. Na ty se zaměřujte.

Pomocníkem při výběru jsou emisní třídy a ekodesign. Kotle jsou totiž podle kvality a účinnosti oznámkovány jako ve škole v tzv. emisních třídách (podle normy ČSN EN 303-5). Ale pozor, známkuje se obráceně – jednička je nejhorší, pětka nejlepší. Kotle 1. a 2. emisní třídy jsou opravdu špatné a již se nesmí prodávat, podobný osud čeká i třídu 3. Další hodnotící systém je tzv. ekodesign, ten lze přirovnat k hodnotám nejvyšší třídy č. 5, s některými změnami.

Naše doporučení i doporučení legislativy je jasné: pokud nechcete měnit kotel každou chvíli, miřte rovnou do nejvyšších pater 5. emisních třídy a ekodesignu. Na trhu je dostatek modelů, určitě si vyberete. Šetřit na nekvalitním kotli se totiž nevyplácí. Tyto kotle mají nízkou účinnost a jedná se o technologicky zastaralé neboli výběhové kotle, které se už nevyvíjejí, a bude stále složitější zajistit jejich servis a případné opravy.

Kotle na biomasu jsou sázka na jistotu
Výše uvedeným problémům se v každém případě vyhnete, pokud zvolíte kotel na biomasu – pelety, brikety nebo dřevo. V nejvyšší 5. emisní třídě a ekodesignu je celá řada českých i zahraničních modelů dřevozplynovacích kotlů na kusové dřevo nebo automatických kotlů na dřevní pelety.

Ceny těchto kotlů začínají na 40 tis. Kč v případě dřevozplynovacích kotlů s ručním plněním nebo 60 tis. Kč u automatických kotlů na pelety. Kotle na biomasu splňují nejvyšší normy a ekonomicky se vyplatí. S jejich výběrem ovšem začněte včas. Abyste již příští topnou sezónu strávili s novým kotlem, měli byste začít vybírat nejpozději v září.

Přehledová tabulka s povinnostmi souvisejícími s prodejem a provozem kotlů na tuhá paliva

Zahájení platnosti Popis nařízení
1. 1. 2014 Zákaz prodejů kotlů 1. a 2. emisní třídy
1. 1. 2017 Povinnost předložit revizi kotle (vč. označení emisní třídy)
1. 1. 2018 Zákaz prodejů kotlů 3. emisní třídy
1. 1. 2020 Zákaz prodejů kotlů, které nesplňují ekodesign
1. 9. 2022 Zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy


Pozn.: Emisní třídy určuje norma ČSN EN 303-5.

Rezervace schůzky s vystavovatelem

Rezervujte si nyní termín schůzky s vystavovatelem, který Vás zajímá. Stačí jen kliknout na "Rezervovat schůzku", vybrat požadovaného vystavovatele a datum s časem, kdy budete na výstavě. Pak už jen informaci o čem bude Vaše schůzka, aby se vystavovatel mohl dostatečně připravit na vaše konkrétní dotazy. Následně je rezervace potvrzena i e-mailem a Vy budete na stánku vystavovatele očekáváni a Vaše schůzka probehně v klidu, bez vyrušování, odbíhání a stresu. Neváhejte proto a rezervujte si schůzku včas!