Stavíte, rekonstruujete a přemýšlíte, jak ušetřit? Řekněte si dotaci

Nová zelená úsporám, Dešťovka a kotlíkové dotace – to jsou v současnosti tři nejznámější dotační programy Ministerstva životního prostředí, které vám mohou ušetřit až stovky tisíc korun. Získat je přitom není nic složitého.

1Nová zelená úsporám je dotační program na energeticky úsporné rekonstrukce či výstavbu rodinných domů v pasivním standardu. S kotlíkovými dotacemi můžete výrazně levněji vyměnit starý, neekologický kotel za nový, více šetrný a Dešťovka vám pomůže efektivněji hospodařit s vodou v domácnosti i na zahradě. Připomeňme si základní fakta.


Nová zelená úsporám – rekonstrukce domu Vás může přijít jen na polovinu

Program Nová zelená úsporám patří k vůbec nejefektivnějším dotačním programům posledních let. Za tři roky z něj ministerstvo rozdělilo mezi 12,5 tisíce domácností přes 2 miliardy korun na úsporné bydlení. Díky dotaci z programu Nová zelená úsporám můžete levněji zateplit dům, vyměnit okna a dveře nebo nainstalovat systémy využívající obnovitelné zdroje energie – např. solární termické a fotovoltaické systémy. O program byste se měli také zajímat, pokud plánujete vylepšit dům některou z moderních „eko“ technologií, ať už jde o systém nuceného větrání známý jako rekuperace, zelené střechy nebo využívání tepla z odpadní vody. A v neposlední řadě si můžete zažádat i o příspěvek na stavbu domu v tzv. pasivním standardu. V takovém případě můžete získat dotaci až 450 000 Kč.

Částka, kterou lze z programu získat, přitom není vůbec zanedbatelná. „V průměru se pohybuje kolem 215 tisíc korun,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR s tím, že platí, čím více energie stavbou ušetříte, o to více peněz dostanete. Dotaci můžete uplatnit jak na komplexní rekonstrukci domu, tak na dílčí renovace, jako je výměna oken a dveří či částečné zateplení. „Záleží čistě na majiteli nemovitosti, pro co se rozhodne, úspora může dosáhnout až 50 procent z celkových výdajů,“ doplňuje Petr Valdman.
Podat žádost můžete před zahájením, v průběhu i po dokončení prací, a to až do roku 2021, kdy program končí.

Zjistěte více na: www.novazelenausporam.cz

Rezervace schůzky s vystavovatelem

Rezervujte si nyní termín schůzky s vystavovatelem, který Vás zajímá. Stačí jen kliknout na "Rezervovat schůzku", vybrat požadovaného vystavovatele a datum s časem, kdy budete na výstavě. Pak už jen informaci o čem bude Vaše schůzka, aby se vystavovatel mohl dostatečně připravit na vaše konkrétní dotazy. Následně je rezervace potvrzena i e-mailem a Vy budete na stánku vystavovatele očekáváni a Vaše schůzka probehně v klidu, bez vyrušování, odbíhání a stresu. Neváhejte proto a rezervujte si schůzku včas!