Zelená energie? Zapojte se a využívejte ji také

Když se řekne zelená energie, každý si vybaví solární panely na výrobu elektřiny. Jenže zelená energie se ukrývá i jinde. Můžeme jí využít i pro vytápění a ohřev teplé vody.

1

Tepelné čerpadlo jak ho neznáte

Tepelné čerpadlo funguje na stejném principu, jako vaše chladnička. V uzavřeném okruhu cirkuluje teplonosné médium, které se předehřívá v zemi, vodě, nebo vzduchu, následkem stlačení zkapalní a ještě více zahřeje. Jakmile předá teplo ve výměníku do topné vody, opět se mění na plyn, ochlazuje se a cyklus začíná na novo.
Nejlepších zisků dosahují čerpadla, která odebírají teplo ze země a vody. Na druhou stranu v podmínkách, které v České republice na většině území panují, nemá tato technologie příliš velké opodstatnění. Kvůli vysokým investičním nákladům, které prodražují hlavně vrty do země a pokládka zemních kolektorů, je jejich návratnost extrémně dlouhá. Vyplatí se tedy především u velkých objektů, nebo pro stavby v horských oblastech.

Nejlepší poměr investičních nákladů a návratnosti mají tepelná čerpadla vzduch – vzduch. Takové čerpadlo může vytápět i byt v bytovém domě. Venkovní jednotka se umístí na balkon nebo fasádu, uvnitř pak má podobu klimatizace na zdi. V létě čerpadlo dokáže chladit a v zimě se přepne do režimu vytápění.

2

Pro vytápění domku bude lepší variantou vzduch – voda. Venkovní jednotka odčerpává teplo ze vzduchu a uvnitř ho ve výměníku předává teplé užitkové vodě. Při instalaci jakéhokoliv tepelného čerpadla vám navíc vzniká nárok na sazbu s nízkým tarifem, který platí 22 hodin denně.

Energií ze slunce ohřejete vodu a snížíte fakturu za elektřinu

Při použití tepelného čerpadla, kde je výstupem ohřev vody, zvažte pořízení solárních kolektorů. Tepelnému čerpadlo pomohou předehřívat vodu a úspora energie bude ještě větší. V létě, kdy jsou tepelné zisky největší, nemusíte bojler zapínat skoro vůbec. V našich podmínkách se vyplatí ploché, deskové solární kolektory.

Více se dočtete v článku Zelená energie

Rezervace schůzky s vystavovatelem

Rezervujte si nyní termín schůzky s vystavovatelem, který Vás zajímá. Stačí jen kliknout na "Rezervovat schůzku", vybrat požadovaného vystavovatele a datum s časem, kdy budete na výstavě. Pak už jen informaci o čem bude Vaše schůzka, aby se vystavovatel mohl dostatečně připravit na vaše konkrétní dotazy. Následně je rezervace potvrzena i e-mailem a Vy budete na stánku vystavovatele očekáváni a Vaše schůzka probehně v klidu, bez vyrušování, odbíhání a stresu. Neváhejte proto a rezervujte si schůzku včas!