Vybíráme krbovou vložku – moderní způsob vytápění

Pryč jsou doby, kdy rodinné domy s krbem byly považovány za drahý a zbytečný luxus, který si mohli pořídit pouze prominentní osoby. V posledních letech se tento pohled změnil a krb je brán jako jedna z rovnocenných možností vytápění.

 

Důležitou roli v této změně hrály právě krbové vložky. Díky nim totiž vznikla unikátní možnost, jak spojit problém s realizací topné soustavy a zároveň si do svého domu pořídit otevřený oheň. Pohled na něj spousta lidí miluje a krbová vložka je tak ideálním prostředkem, jak jej dostat doprostřed interiéru. Potřeba je k tomu pouze několik věcí.

Nenechávejte design na poslední místo

V první řadě je to alespoň minimální smysl pro design. Místo, kam krb s vložkou umístíte, asi nijak neovlivníte, ze zcela praktických důvodů to bude co nejblíže komínu. Co již však ovlivnit lze, je výsledná podoba krbu. To, jak jej sladíte s okolním interiérem, jaký materiál použijete na obestavbu krbové vložky či jakou velikost krbu zvolíte, to jsou atributy, u kterých se můžete designově vyřádit. Kreativitě se meze nekladou a funkci krbu nějaká ta vzhledová extravagance nijak neovlivní. Na druhou stranu asi nechcete, aby vám uprostřed obývacího pokoje přistál monstrózní krb, který bude více připomínat návštěvu legendárních návštěvníků než prostředek k topení.

Pozor na správnou velikost výkonu

Máme-li vyřešené vzhledové charakteristiky, můžeme se vrhnout na ty funkční. Tou zdaleka nejdůležitější je výkon krbu. Hned na začátek je nutné zmínit, že neexistuje žádný univerzální vzorec pro výpočet ideálního výkonu pro jakýkoliv prostor. Ano, výkon krbu se počítá zejména dle velikosti vytápěného prostoru, je však nutné myslet i na tepelné ztráty a svoji roli hraje také rozložení daného prostoru. I přesto si můžeme zmínit orientační čísla, dle kterých se můžete, opět orientačně, řídit. Platí, že 1 kW dokáže vytopit zhruba 40 m3, bavíme-li se o novostavbě. Pokud bereme v potaz starý dům, který je navíc bez izolace, velikost vytápěného prostoru jedním kilowattem musíme snížit asi o polovinu. V každém případě platí, že o přesném výkonu je dobré se poradit s odborníkem.
Z laického pohledu si může zákazník říci: „Pokud nevím, koupím raději krb s vyšším výkonem a budu mít po problému.“ Reálně to však takto nefunguje. Krb s vyšším výkonem, než je třeba, nejen, že zahlcuje danou místnost zbytečným teplem, ale zároveň s sebou přináší i praktické nevýhody. Předimenzovaným krbům budete muset častěji leštit zakouřená skla, více se bude zanášet komín a v neposlední řadě půjde o zbytečnou investici. Proč si pořizovat krb se zbytečně vyšším výkonem, když vám stačí výkon menší.

Nepodceňte výběr paliva

Pokud se skutečně pro krbovou vložku rozhodnete, vyberete si vhodný design a zvolíte ideální výkon, přesouváme se do fáze, ve které je nutné vyřešit palivo. Výběr otopu není radno podceňovat, svoji roli zde hraje jednak kvalita vytápění a jednak také ekonomická stránka.
První logickou volbou je dřevo. Na světě však existuje nepřeberné množství dřevin a je otázkou, které jsou ty nejvhodnější. Obecně platí, že ať už topíte jakýmkoliv dřevem, musí být dostatečně vyschlé. Ideální doba schnutí závisí na tvrdosti dřeva. Například smrkovému stačí jeden rok, tvrdší odrůdy potřebují i dvoj až čtyřnásobek této doby. Řečí čísel by v sobě správně vyschlé dřevo mělo obsahovat maximálně 15 % vody. Poznáte to tak, že při poklepu tzv. zvoní.
Podíváme-li se na konkrétní dřeviny, dobrou volbou jsou dřeva tvrdá. Ta hoří klidným a dlouhým plamenem a vydrží hořet znatelně déle nežli dřevo měkké. Typickým zástupcem tvrdých dřevin jsou buk, dub či habr. Velmi dobrou výhřevností, kvůli níž je často vídáván v dřevnících, se může pyšnit také smrk.
Alternativou ke klasickému dřevu jsou dřevěné brikety. Existuje několik typů, v zásadě však platí, že v uzavřených topidlech dokáží vydržet hořet velmi dlouho, byť za menší výhřevnosti. Skvěle se tak hodí ve chvíli, kdy potřebujete oheň pouze udržovat, aby nezhasl.
Samostatnou kapitolu tvoří uskladňování dřeva. Je třeba dát pozor na to, aby dřevo, je-li uskladněné ve větším množství, správně vysychalo. Při jeho rovnání tak věnujte péči mezerám mezi jednotlivými řadami polen. Zároveň je nebezpečné zbytečně jej vystavovat dešti (promoklo by) či slunečnímu záření (kroutí se a praská).

Krbov-vloka-Romotop-KV-025-W02-BD
Krbov-vloka-Romotop-KV-055AN

 

Rezervace schůzky s vystavovatelem

Rezervujte si nyní termín schůzky s vystavovatelem, který Vás zajímá. Stačí jen kliknout na "Rezervovat schůzku", vybrat požadovaného vystavovatele a datum s časem, kdy budete na výstavě. Pak už jen informaci o čem bude Vaše schůzka, aby se vystavovatel mohl dostatečně připravit na vaše konkrétní dotazy. Následně je rezervace potvrzena i e-mailem a Vy budete na stánku vystavovatele očekáváni a Vaše schůzka probehně v klidu, bez vyrušování, odbíhání a stresu. Neváhejte proto a rezervujte si schůzku včas!