tomas sadecky fotoNa vaše otázky ohledně vytápění odpovídá pan Tomáš Sádecký z internetového portálu www.GIVE.cz, který se zaměřuje na prodej a poradenství v oblasti vytápění a krbových kamen.

Pokud je sklo dvířek zakouřené, lze je ve vychladlém stavu očistit novinovým papírem nebo vlhkým hadříkem namočeným do popela ze dřeva.

Krbová kamna a spalinové cesty je potřeba pravidelně a důkladně překontrolovat a čistit vždy před a po každé topné sezóně.

Na podpal je lepší měkké dřevo, například bříza a smrk, na topení je lepší tvrdé dřevo, třeba buk, nebo dub s vlhkostí maximálně 20%, optimálně 10%.

Přibližně 10 vteřin před otevřením dvířek ohniště plně otevřete regulátory vzduchu, pak přikládací dvířka nejprve mírně pootevřete, vyčkejte několik vteřin na odsátí kouřových zplodin do komína a teprve potom dvířka otevřete naplno a přiložte doporučenou dávku paliva. Poté dvířka zavřete a po rozhoření regulátory vraťte znovu do původní polohy.

Centrální přívod vzduchu, tzv. „CPV“, zajišťuje, aby nebyl vyčerpáván kyslík z místnosti, kde jsou kamna či krb umístěna. Díky CPV nemusíte častěji větrat a ohřátý vzduch tak není zbytečně ochlazován.

To záleží na zručnosti každého jednotlivce. Postavit se dá prakticky cokoliv, při stavbě je však nutné dodržet hlavně bezpečnostní předpisy. Ty je nutné si v případě stavby krbu dobře nastudovat.

Kromě samotného vzhledu je rozdíl především v tom, že plášť plechových kamen se poměrně rychle rozehřeje, na rozdíl od kamen kachlových. Plechová kamna tak začnou vytápět prostor o něco rychleji ve srovnání s kachlovými kamny. Stejně tak ale rychleji než kachlová kamna chladnou, což může být pro někoho nevýhodou. Většina kachlových kamen dokáže totiž předávat teplo do prostoru ještě nějakou dobu po dohoření.

Základní a rozhodně největší chybou je výběr krbových kamen tzv. „pohledem“. Jinými slovy, lidé velice často vybírají podle toho, jak se jim kamna líbí. Rozhodujícím faktorem, který by měl člověk při výběru kamen řešit, je však samotný výkon kamen. Ten musí přesně odpovídat velikosti vytápěného prostoru. Až následně doporučuji řešit samotný vzhled kamen.